Zdravie bez slobody? A bez ľudskej dôstojnosti?

Je vaše pracovisko toxickým ?

Toxické pracovisko zahŕňa viac než len prácu, ktorú nemáte radi. Všetci sme mali v práci zlé dni, týždne alebo mesiace. Ale toxické pracovné prostredie vyvoláva a podporuje zlé správanie zamestnancov a cyklus mizerných dní tak nikdy nekončí. Pracovníci môžu byť šikanovaní, obťažovaní alebo prepracovaní až do vyhorenia.
Ktokoľvek, v akomkoľvek odvetví, sa môže ocitnúť v toxickom pracovnom prostredí. Tieto pracoviská si vyberajú vážnu daň na duševnom zdraví svojich pracovníkov a často nie sú také produktívne, ako si možno myslia. Nižšie nájdete niektoré príznaky toxického pracoviska a čo robiť, ak sa v to takom jednom ocitnete

Čo spôsobuje toxické pracovné prostredie?

Neexistuje iba jediný faktor, ktorý spôsobuje toxické pracovné prostredie. Dysfunkčné pracoviská majú mnoho rôznych podôb a dokonca ich môže existovať niekoľko typov v rámci jednej organizácie. Niektoré z najbežnejších príčin sú:

  • Slabá komunikácia
  • Nedostatok jasných firemných hodnôt
  • Obťažovanie alebo šikanovanie
  • Diskriminácia 

Skutočne toxické pracovné prostredie obsahuje často viac ako iba jeden z týchto faktorov. Nehovoriac o tom, že toxickí zamestnanci môžu existovať na akejkoľvek úrovni organizácie. Toxické prostredie má však tendenciu sa zhoršovať, keď sa niekto v riadiacej alebo vedúcej pozícii podieľa na toxickom správaní.

Znaky toxického pracoviska

Vidieť varovné signály toxického pracoviska môže byť ťažké, najmä ak tam pracujete dlho. Tu je niekoľko vecí, na ktoré si treba dať pozor:

  • Vysoká fluktuácia zamestnancov
  • Veľa klebiet a „kancelárskych drám“
  • Nízka morálka alebo nedostatok motivácie
  • Málo príležitostí kariérneho rastu
  • Byť  „stresovaní“ alebo „prepracovaní“ je normou
  • Nedostatok príležitostí na profesionálny rozvoj
  • Nedostatok spätnej väzby
  • Zvýšená komunikácia, keď „nezvládate v čase“ (prac. normy)
  • Veľa ľudí „musí“ chodiť do práce aj v stave pracovnej neschopnosti
  • Zamestnanci, ktorí sa „priveľmi snažia“, sú šikanovaní .

Zamestnancom na toxickom pracovisku sú upierané prestávky alebo sú pokarhaní za to, že si robia zákonom stanovené prestávky.

Ak vám vaše vnútro hovorí, že vo vašej práci niečo nie je v poriadku, pravdepodobne máte vo väčšine prípadov, pravdu. Toxickí zamestnávatelia sa často snažia presvedčiť svojich zamestnancov, že majú šťastie mať túto prácu, aby tak ospravedlnili tieto nezdravé praktiky.

Dopady toxického pracoviska
Toxické pracovné prostredie poškodzuje všetkých zúčastnených, vrátane šéfov, zamestnancov a často aj zákazníkov. Ak sa to nekontroluje, toxické praktiky môžu preniknúť do celej organizácie.

— Dopady na zamestnancov
Zamestnanci na toxickom pracovisku majú často problém podať svoj najlepší výkon. Okrem pracovného výkonu to môžu byť aj negatívne dopady na duševné zdravie, ako je napr. syndróm vyhorenia. Vyhorenie je charakterizované chronickým stresom a môže zahŕňať tak fyzické symptómy, ako sú problémy so spánkom a tráviace problémy, ako aj emocionálne symptómy, ako je podráždenosť alebo neustály pocit neefektívnosti. Problémy, ktoré má človek v toxickom pracovnom prostredí, ho v mnohých prípadoch sprevádzajú domov. Pracovné problémy prevládajú a je ťažké užiť si čas s rodinou a blízkymi.

Dopady na zamestnávateľov
Vysoká fluktuácia zamestnancov, ktorá prichádza s toxickým pracoviskom, je v konečnom dôsledku zlá pre konečný výsledok podniku. Zaškolenie nových zamestnancov stojí viac, ako si mnohí myslia. A čím častejšie nahrádzate ľudí, tým viac vám vznikajú tieto náklady.

Okrem toho, ak sa zamestnanci snažia nájsť zmysel vo svojej práci, nie sú úspešní. Toxické pracovné prostredie jednoducho nefunguje rovnako ako ostatné, aj keď sa zdá, že je tam každý a stále niečím zamestnaný.

Ako sa vysporiadať s toxickým pracovným prostredím

Vyrovnať sa s toxickým pracovným prostredím nie je jednoduché. Pre väčšinu ľudí je najlepším spôsobom, ako zlepšiť situáciu, odísť zo zamestnania. Medzitým však môžete urobiť niekoľko ďalších vecí, aby bol zážitok lepšie zvládnuteľný. Nie všetky budú fungovať pre každého alebo pre každú toxickú pracovnú situáciu. Je dôležité vyskúšať rôzne stratégie zvládania, aby ste zistili, čo vám vyhovuje.

— Skúste byť pozitívny/a

Nemôžete vždy kontrolovať ľudí, ktorí spôsobujú toxické pracovisko, ale môžete kontrolovať, ako zareagujete. Zamyslite sa nad tým, ako si môžete zachovať pozitívny prístup. Alebo nájdite spôsoby, ako sa vyhnúť prispievaniu k problémom, ktoré znepríjemňujú vaše pracovisko. Ak počujete ohováranie kolegov, nezúčastňujte sa. Ešte lepšie je poukázať na to, že to, čo robia, nepodporuje produktívne pracovisko. Zameranie sa na svoj vlastný jazyk a vyjadrovanie môže viesť k veľkým zmenám.

— Pracujte v práci

Hovoriť s niekým, komu dôverujete, o problémoch v práci môže niekedy pomôcť. Ak však v takýchto rozhovoroch dominujú zlé pracovné skúsenosti, je však najvyšší čas skúsiť iné pracovné väzby.

— Opustite organizáciu

To sa, samozrejme, ľahšie povie, ako urobí. Ak však prostredie vášho pracoviska ovplyvňuje vaše duševné zdravie, fyzické zdravie alebo život mimo práce, možno je čas otestovať ďalšie príležitosti. Ak sa potom rozhodnete, že chcete odísť, nezabudnite, že máte v práci stále určité práva.

— Podniknite právne kroky

V niektorých prípadoch nestačí opustiť toxické pracovisko. Ak ste sa stretli s obťažovaním, diskrimináciou alebo porušovaním svojich práv ako zamestnanca, rozhodne stojí za zváženie podniknúť právne kroky. Príliš veľa organizácií neurobí zmeny na nápravu toxického prostredia, kým im to súdy neprikážu.

Porozprávajte sa so skúseným právnikom v oblasti pracovného práva

Tento článok má byť užitočný a informatívny. Ale aj bežné právne záležitosti môžu byť zložité a stresujúce. Kvalifikovaný pracovný právnik môže riešiť vaše konkrétne právne potreby, vysvetliť právo a zastupovať vás na súde. Urobte prvý krok hneď teraz a kontaktujte právnika vo vašej okolí.

Preklad z anličtiny: P. Beňo,  Originálny text nájdete na tejto adrese:

https://www.lawinfo.com/resources/employment-law-employee/is-your-workplace-toxic.html